Jmenuji se Míša a od roku 2005 navštěvuji Spolek uměleckých řemesel na Bertramce. Zde jsem začala s paličkováním a postupně jsem přešla na frivolitkovou krajku, kaligrafii, slaměné ozdoby či paspartu, přičemž se stále věnuji převážně paličkování.
Nyní se zaměřuji na výrobu paličkovaných šperků či společenských kabelek. Všechny mé pokusy naleznetene buď zde, na mých stránkách, nebo na www.fler.cz, pod jménem KORYM.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Vítám vás na svých stránkách

 

Sláma a slaměné výrobky

Sláma a její využití
Sláma se používala vždy k užitkovým účelům a to na různé ošatky na chleba či jako slaměné vázy na uskladnění obilí. Využívalo se hlavně jejích tepelných a izolačních vlastností pro uchování potravin. Až v 19. stol. nastupuje její využití pro dekorační účely.

Na pletené ozdoby používáme vždy slámu od prvního kolínka ke klasu (je nejdelší), zbytek stébla používáme na ozdoby šité či na Betlémy.

Slámu je nejlépe nasbírat na poli, ale když náhodou nebude jiná možnost, lze ji získat na stránkách firmy Aurednik, která se zabývá prodejem potřeb pro mateřské školky a tvorbu dětí vůbec.

Žito - je tenké od prvního kolínka až k poslednímu, stéblo je dlouhé a neploští se. V celé délce stébla je lesklé a hladké. Jeho využití je nejčastší a to převážně na vánoční ozdoby.

Pšenice - má kratší stéblo, které se ploští a je matné. Stéblo má tendenci černat a zahnívat. Je vhodné na Betlém - když stébla seškrtíme do požadovaného tvaru, stébla nesesychají a úvazky dobře drží.

Ječmen - je doporučován na polepování kraslic.

Oves - má tvrdé, tuhé a dlouhé stéblo, které má krásnou zlatavou barvu.
Zpracování slámy
Úprava slámy

Stébla se nastříhají po kolínkách, přičemž se dá lehce stáhnou list.

Bělení
Stébla většinou vždy bělíme a to 30% peroxidem vodíku (k dostání v lékárně), ředíme ho v poměru 1:2 (3). Při manipulaci s peroxidem používáme vždy rukavice, jedná se o žíravinu a mohlo by dojít k popálení. K popálení může výjimečně dojít i při samotném pletení ozdob (peroxid může zůstat ve stéblu a to pak někdy praskne), ale jen u osob velmi citlivých či u dětí - jedná se spíše o zarudnutí kůže.
Bělíme vždy na dně misky nebo v odměrném válci, tak abychom měli co nejméně roztoku na co nejvíce stébel (roztoku si pořiďte 200-500ml). Proces bělení trvá asi 2 dny (že peroxid ještě pracuje poznáte tak, že při promísení lehce šumí). Stébla mají tendenci plavat, proto je zatížíme.
Techniku bělení nepoužíváme u žita.
Rychlobělení se nedoporučuje - v případě, že pospícháme, namočíme stébla do vody a pak je teprve zalijeme peroxidem, stává se ale, že stébla plesniví (stébla mají růžovou barvu). Tady je pak popálení zbytkovým peroxidem ve stéblech mnohem pravděpodobnější.

Rozžehlování slámy
Namočené stéblo, rozřízneme po celé délce a pak ho vnitřní stranou rozžehlíme na prkýnku, nikoliv na žehlícím prkně, tam by se nám stéblo polámalo. Pod stéblem máme hadr, který saje přebytečnou vodu a žehlíme na tvrdém na nejvyšší teplotu.

Pomůcky
Stébla, nůžky, perlovku (pokud možno v barvě stébla - červenou používají čínští výrobci vánočních ozdob) - ta je vhodnější, lze ji lépe utahnou a nesmýká se jako např. režná nit.

Barvení slámy
Slámu barvíme pomocí barev na bavlnu (Duha...). Barví se sláma pšeničná (nikoliv žitná). Barva ulpí jen uvnitř stébla a zvenku je nevýrazná, proto je vhodné používat tuto techniku jen při rozžehlování stébla. Výborně se hodí na polepovaná přáníčka či velikonoční vajíčka.
Návod na Betlém

Nejprve si uděláme Josefa

 

Vezmeme si 12 delších stébel, nahoře je svážeme a pak si vezmeme další stéblo, to omotáme nad místem svázání. Stébla ohneme přes namotané stéblo a pevně svážeme a vytvoříme tak kulatou hlavu a krk.

Pak si vezmeme 5 stébel a tvoříme ruce, svážeme je na jednom konci, pak je nakoso přeložíme přes pravítko, tak aby až založíme ruce byly pod sebou a nikoliv za sebou a svážeme druhou část „dlaně". Uvážeme je na jedno stéblo vzadu, tak aby spoj nebyl zepředu vidět. Pak stébla, tvořící tělo dole propleteme a uspořádáme je vedle sebe.

Pak vytvoříme plášť, opět z 12ti stébel, které nahoře svážeme a dole opět propleteme, plášť by měl být dlouhý asi jako tělo. Nakonec ho přivážeme pod krkem a horní úvaz stébel, bude tvořit límec. Josefa nezastřiháváme - až podle Marie, aby nebyl nakonec menší, než klečící Marie (krom rukou) a nezastřiháváme ani nitě, které tvořily úvazek rukou a hlavy či těla, aby se dal později přidělat na konstrukci. Josefa si odložíme.

 

Josef je nalevo, při pohledu na Betlém a tudíž mu při tvorbě musí ruce směřovat doprava.

 

Marie

 

Vezmeme si opět 12 stébel a vytvoříme jí hlavu, podobně jako Josefovi, jen necháme nahoru trčet jedno stéblo, které použijeme později na připevnění plachetky.

Poté co uděláme hlavu, přiděláme podobným způsobem ruce a propleteme Marii šaty těsně pod rukama, tak ohneme stébla podél pravítka nakoso a opět šaty propleteme kolmo k podlaze. Tak aby Marie vypadala, že klečí, když vše pevně svážeme urovnáme stébla tak, aby Marie pěkně klečela a nebyla předkloněná či zakloněná. Marii zakrátíme nohy, nejlépe nakoso směrem ke kolenům. Opět nezastřiháváme nitky.

Teď můžeme zastřihnout Josefovi plášť vč. haleny, tak aby byl vyšší než Marie.

Marie je napravo, a musí jí ruce směřovat doleva.

 

 

Ježíšek

 

Opět uděláme hlavičku, pod krkem svážeme a propleteme mu dole košilku, neděláme ruce. Teď si nachystáme svatozář, opleteme copánek kolem hlavy, vždy tak, aby jedno stéblo bylo vodící a další dvě ho budou oplétat, pak se dají libovolně stahovat a natahovat, kolem vodícího stébla. Svatozář uvážeme za hlavou, před hlavu dáme 3 a 3 stébla, vždy nakoso a uvážeme je pod krkem, pak tři stébla ohneme napravo a tři nalevo a uděláme perelínku, kterou vždy na jedné straně a pak na druhé provážeme.

 

Teď si můžeme vytvořit konstrukci, na kterou umístíme Marii, Josefa a Ježíška. Josefovi dáme do ruky berlu.

Zalamovaná hvězdička

Zalamovaná hvězdička

 

Napícháme špendlíky do podložky. 5 pod sebe a dva plošně pod. Pak dáváme (zalamuji) jednotlivá stébla kolem každého špendlíku a dole je zachytávám do společného bodu pod špendlík. Když mám všech 5 stébel nad sebou, vezmu špendlík a zabodnu ho na každém konci kolmo k podložce do všech stébel. Ty pak svážu 2x kolem špendlíku. To si připravím 6x a pak jednotlivá véčka svážu k sobě pomocí konců stébel a i uprostřed.